понеделник, 18 април 2011 г.

Био козметика за бебета и деца - защо? Отговор по материали на Cabines

Днес светът използва повeче от 100 000 химически вещества, от които малка част, примирно 2000, токсиколозите изучават подробно.
Голяма част от тези вещества се съдържат и в човешкото тяло,  като децата са най- уязвимата група, защото техния имунинтет не е развит.  Някой от веществата действат и от преди раждането. Козметиката за малките също може да съдържат определени, не винаги полезни вещества.
Днес учените твърдят, че съотношението между половете се е променило – вместо 1:1 ( на 49 момичета се раждат 51 момчета), на две момичета се ражда едно момче. Специалистите считат, че причината е в диоксините РСВ(¹), които действат на половите хромозоми (X иY), определящи пола. По време на развитието си плодът се подлага на преминаващи през плацентата вещества (изследване на Greenpeace, WWF). Това са фталати, алкилфеноли, бисфенол А, някой пестициди. Научни изследвания доказаха, че тези вещества влияят на организма на човека, предизвиквайки нарушения на репродуктивната система, преждевременно съзряване, повишаване риска от ракови заболявания ( по данни на CIRC).

Практически козметиката за деца се произвежда при специален контрол, но масовите козметични средства съдържат компоненти, които действат отрицателно на здравето на човека. Пример: парабените взаимодействат с рецепторите на естрогените (поразяват ендокринната система), а феноксиетанол е токсичен консервант, способстващ за добрата абсорбция в кожата, влияе на репродуктивната система. Формаалдехид и подобни консерванти (диазолидинил уреа), както и ВНТ и ВНА (мощни антиоксиданти), хелатор EDTA – всичките с вреден ефект са разрешени за употреба, а някой от тях при ограничено дозиране и за детска козметика. Днес учените настояват всяко вещество, явяващо се потенциално опасно да бъде забранено за използване в козметиката.

Детският организъм акумулира големи количества токсични вещества: бисфенол А (бебешки шишета), алкилфеноли, забавители на горене (попадат в организма с храната) които действат на ендокринната система. А децата опитват всичко – в устата им попадат вещества, които са и токсични. Френските агенции Afssaps и DGCCRF решиха да засилят контрола върху производството на козметични продукти за деца до 3 години.

Разлики отличаващи детския организъм от този на възрастния:
Формирането на детския организъм е под влияние на хормони и ферменти отговарящи за хармоничното розвитие на тялото, имунната система.
Примери: бъбреците започват да извеждат химически вещества около шестия месец;
мозъкът съзрява около две годишна възраст, като този процес се контролира от щитовидната жлеза; имунната система не функционира заради недостатъчно ферменти, затова децата реагират  по различен начин на околната среда. В първите шест месеца на всеки килограм е необходимо седем пъти повече вода отколкото при възрастен човек, след шестия месец съотношението 1:2,5 пъти повече.

Кожата на детето
Тя е много тънка, водно-мастният слой е слабо изразен и не изпълнява защитни свойства. Имунната система не е формирана, епидермалните клетки на Лангерханс и дендритните клетки на дермата са в неголямо количество. Кожата на децата до 15 годишна възраст е с неутрална стойност на рН.
Токсиколозите твърдят, че е необходимо да се отделя специално внимание на продължителността на действие на химичните вещества, защото някой вещества се акумулират в живите тъкани, смесвайки се с веществата от околната среда. Това натрупване може да се прояви на по-късен етап, дори много години след пубертета.

Принципът на предпазването изисква съществуването на био козметика за бебета и малки деца с доказано отсъствие на вредни вещества в нея. Детската козметика адаптирана за детската кожа, трябва да е 100% натурална и чиста и да позволява мека грижа за кожата на децата.

(по материали от „Cabines“ - France)

Няма коментари:

Публикуване на коментар